Hakkında

AEGEE-Ankara, 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden bir grup genç tarafından kuruldu. Nisan 1995’te AEGEE ağına dahil olan AEGEE-Ankara, Avrupa çapında bu ağın en aktif lokallerinden biri olmuştur. AEGEE-Ankara’nın AEGEE ağına dahil olması, AEGEE içerisinde, modern Avrupa’nın sınırları hakkındaki dogmaları yıkmış ve  değerler Avrupa’sı kavramına yeni bir anlayış getirilmesini sağlamıştır.

AEGEE-Ankara kurulduğu günden bu yana AEGEE’nin amaçları doğrultusunda sayısız yerel, ulusal ve uluslararası etkinlikler ve projeler ile adını duyurmuştur. AEGEE-Ankara’nın ilk uluslararası etkinliği, 1995 yılında düzenlenen “Türk Kültürü ve Dili” konulu Yaz Üniversitesi’dir.

AEGEE-Ankara’nın hamileri; ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi (AÇM) Direktörü Prof. Dr. Atila Eralp, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İstanbul Politikalar Merkezi Üyesi Prof. Dr. Korel Göymen; ODTÜ eski rektörü ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Süha Sevük ile AB nezdinde TUSİAD temsilcisi Dr. Bahadır Kaleağası’dır.