E-Bus Europe

E-Bus Europe, elektrikli otobüsle bir Avrupa turunu tamamlayarak elektrikli otobüslerin uzun mesafelerde de kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu tur elektrikli otobüsle bir Avrupa turunun gerçekleştirilebileceğinin ilk örneği olacaktır.

2019 yazında gerçekleştirilecek olan tur boyunca taslak plana göre Avrupa’nın 25 farklı şehri ziyaret edilecek ve ziyaret edilen şehirlerin işlek meydanlarında elektrikli otobüsün de sergilendiği, elektrikli araç festivali benzeri birkaç saatlik etkinlikler düzenlenecektir. Bu etkinliklerde E-Bus’ların şehir içi ve şehirler arası toplu taşımadaki rolü, gelecekteki ulaşım şekilleri, karbon ayak izi ve alternatif enerji kaynakları hakkında insanları bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla sunumlar ve workshoplar yapılacaktır. Avrupa turu ve sunumlar, şehirlerdeki AEGEE lokalleri, elektrikli araçlar ve sürdürülebilirlik üzerine çalışmalar yürüten uluslararası STK/Organizasyonlar ve üniversitelerle birlikte gerçekleştirilecektir.

Avrupa turu öncesi, tur sırasında karşılaşılması olası problemleri önceden görmek amacıyla bir Türkiye turuna çıkılması düşünülmüştür. Bu rotada Ankara’dan başlanarak Eskişehir, Bursa, İzmir ve Afyonkarahisar’a uğranacak ve tur 5 gün sürecektir. Projenin etkisinin sadece ziyaret edilen şehirlerde iletişime geçilen insanlarla kısıtlı kalmaması amacıyla; elektrikli araçlar üzerine, içerisinde turdan da bahsedilen, televizyonlarda yayınlanmak üzere belgesel filmi çekimi yapılacaktır.

Toplantılarımız her salı günü saat 18.00’da Merkez Mühendislik Binası MM-120 Ofisindedir. Proje hakkında ilgili olup çalışmak istiyorsanız bilgi almak için gün içinde ofisimize veya akşam toplantımıza gelebilirsiniz.